employee engagement, Komunikacja, zaangażowanie pracowników
29 maja 2020 4 min czytania

Nowe trendy w budowaniu zaangażowania pracowników - część II

W ostatnim artykule opowiedzieliśmy o tym czym jest zaangażowanie pracowników i jak wyglądają obecnie statystyki #employeeengagement na świecie.

Dzisiaj pójdziemy dalej! Powiemy konkretnie jakie działania możesz zaimplementować w Twojej organizacji, by zaangażowanie poszybowało w górę.

Jak zwiększyć zaangażowanie pracowników?

TREND: benefity pozapłacowe

Biorąc pod uwagę, że coraz więcej miejsca na rynku pracy zajmują przedstawiciele pokolenia Z, a Millennialsi są coraz bardziej zróżnicowaną pod względem wieku grupą - benefity stają się ważniejsze niż kiedykolwiek.

Pracownicy zaczynają szukać teraz bardziej ciekawych doświadczeń niż tylko pracy. Chcą mieć wpływ na to co dzieje się dookoła, szukają głębszego sensu oraz oczekują większej odpowiedzialności społecznej potencjalnych pracodawców.

Budowanie zaangażowania pracowników

Co sprawia, że miejsce pracy jest dla nich atrakcyjne?

 • Elastyczne godziny pracy i możliwość pracy zdalnej
 • Płatne dni urlopu
 • Możliwość współpracy nad ciekawymi projektami
 • Szanse na nawiązywanie ciekawych relacji z klientami

Według raportu LinkedIn Workforce Learning Report 2019, aż 94% pracowników deklaruje, że  pozostałoby w firmie dłużej, jeśli ta zainwestuje w naukę i rozwój. Ponadto 27%  Millennialsów i Gen-Z twierdzi, że głównym powodem poszukiwania nowej pracy jest brak możliwości uczenia się i rozwoju w obecnej firmie.

Jako pracodawca świadomy tych trendów - musisz być otwarty na zaspokojenie takich potrzeb w pewien sposób. Jeśli wysyłanie pracowników na drogie konferencje lub zajęcia indywidualne nie mieści się w posiadanym budżecie, wybierz inne opcje - na przykład kursy online, które są tańsze, a ich oferta wcale nie ustępuje stacjonarnym formom nauki.

TREND: diversity oraz inclusion

Istnieje mnóstwo literatury na temat zachęcania do działania, tak by dawać z siebie wszystko i pracować na 100%. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, kiedy organizacja stanowi miejsce bezpieczne i różnorodne.

Kiedy Twoi pracownicy nie wiedzą, jak mają się czuć w pracy lub czego oczekuje się od nich w ramach kultury organizacyjnej, częściej szukają pracy gdzieś indziej. Dlatego pracodawca musi podjąć świadomy wysiłek, aby ludzie wiedzieli na co mogą sobie w miejscu pracy pozwolić i dla kogo tak naprawdę pracują.

Jak to zrobić?

 • Poprzez ankiety pracownicze - w celu uzyskania natychmiastowej informacji zwrotnej
 • Poprzez spotkania 1:1 menedżerów z członkami zespołu
 • Utrzymując otwarte linie komunikacyjne - czyli stawiając na bezpośrednią i przejrzysta komunikację, która przełamie bariery.

To bardzo ważne, by dać swoim pracownikom możliwość otwartej komunikacji i wyrażania opinii - ponieważ tylko wtedy będą w stanie dawać z siebie 100% zaangażowania.

TREND: poprawa retencji pracowników

Za każdym razem kiedy pracownik podejmuje decyzję o odejściu z firmy - czy to z własnej woli czy też z woli pracodawcy - firma na tym traci. Razem z człowiekiem bowiem odchodzi wiedza, a czasami spada także morale w zespole i to prowadzi do obniżenia wydajności.

Według badania BambooHR -  31% pracowników rezygnuje z pracy w ciągu pierwszych sześciu miesięcy.

Trzy główne powody takiej decyzji to:

 • Brak jasności co do oczekiwań na pracę
 • Słabe przywództwo
 • Nieefektywny onboarding

Jak się okazuje - pierwsze wrażenia pracowników mają ogromne znaczenie. Aby były pozytywne - pracodawca powinien od pierwszego dnia pokazać, że robi wszystko, by nowy członek zespołu był w stanie osiągnąć sukces na danym stanowisku. Jeśli pracownik nie zaufa pracodawcy i nie będzie się czuł wspierany - szybko zacznie szukać nowej pracy.

TREND: zdrowie psychiczne

Według badania przeprowadzonego przez Gallup - 62% zaangażowanych pracowników uważa, że ​​praca pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne. Niestety nieco inaczej mają się sprawy związane zdrowiem psychicznym - szczególnie w ostatnim okresie, kiedy musieliśmy przechodzić przez długi okres izolacji społecznej. Przełożyło się to na wzrost poziomu samotności, wynikający z braku kontaktu i wsparcia ze strony kolegów i koleżanek.

Aby temu przeciwdziałać, wiele firm oferuje programy odnowy biologicznej, aby pomóc swoim pracownikom obniżyć poziom stresu. Obejmują one:

 • Zajęcia radzenia sobie ze stresem
 • Sesje medytacyjne w miejscu pracy
 • Możliwość korzystania z foteli do masażu
 • Zdalne konsultacje z zakresu #mentalhealth

Poza pewnym proceduralnym wspieraniem zdrowia psychicznego pracowników ważne jest jednak także przywództwo. Liderzy powinni być przygotowani do tego, by wskazywać pracownikom kierunek działania, udzielać informacji zwrotnych na temat ich pracy i okazywać troskę o ludzi. To bardzo ważne, by pracownicy czuli obecność liderów i potrafili się z nimi komunikować. Jeśli na tej linii będzie problem - żadne programy wellness nie pomogą.

Trzy statystyki, o których powinni pamiętać menadżerowie w Twojej organizacji:

 1. 80% dorosłych zmagających się z depresją zgłosiło pewne trudności z pracą, domem i zajęciami towarzyskimi
 2. 72% dzisiejszych pracowników chce pracodawców, którzy wspierają inicjatywy w zakresie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia
 3. 83% pracowników regularnie doświadcza stresu w pracy

Jeśli chcesz, aby Twoi pracownicy osiągali jak najlepsze wyniki, musisz także przygotować komunikacyjnie swoich liderów.  Ich rolą jest promowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym, uczciwe traktowanie członków zespołu i pilnowanie tego, na jakim poziomie jest w danym momencie zaangażowanie pracowników.

SKORZYSTAJ Z NASZEGO SZKOLENIA ONLINE: KOMUNIKACJA LIDERSKA DO PRACOWNIKÓW ZDALNYCH.

TREND: praca zdalna

75% pracowników twierdzi, że są bardziej produktywni w domu. Cytowane przez nich główne powody to mniejsze rozproszenie uwagi, zmniejszenie stresu związanego z dojazdami do pracy i mniej „polityki biurowej”, na której muszą się skupiać.

Od 2005 r. liczba osób pracujących zdalnie wzrosła o 103%.  Nie będziemy nawet wspominać co przyniosła ze sobą pandemia koronawirusa, w której wszyscy zostaliśmy postawienie przed obowiązkowym home office. Ostatnie tygodnie z jednej strony obnażyły wszystkie słabe strony przeciwników pracy zdalnej, z drugiej jednak pokazały - że nie wszystkie organizacje są przygotowane do takiego systemu pracy, a i nie wszyscy pracownicy dobrze się czują pracując w 100% z domu.

TREND: media społecznościowe

Dobrze prowadzone platformy mediów społecznościowych mogą zapewnić ogromne możliwości w zakresie public relations, komunikacji wewnętrznej, komunikacji zewnętrznej, rekrutacji i współpracy.

W jaki sposób media społecznościowe mogą generować pozytywne zaangażowanie pracowników?

Kanały społecznościowe otwierają nowe środki komunikacji, dają możliwości do omawiania pomysłów i zadawania pytań, dają kierownictwu przestrzeń do publikowania wiadomości o pracownikach lub firmach oraz sprawiają, że dostarczanie informacji jest bardziej interaktywne.

Trzy sposoby wykorzystania mediów społecznościowych w komunikacji wewnętrznej to:

 • Zapewnienie liderom i członkom ich zespołów platformy do wyrażania uznania
 • Korzystanie z wielu kanałów komunikacji wewnętrznej (np. Wiadomości typu Slack)
 • Przedstawianie wartości i kultury w sposób wizualny i przystępny

Chociaż większość platform mediów społecznościowych ma charakter zewnętrzny, zdecydowanie warto zastanowić się, w jaki sposób mogą one działać dla naszej organizacji wewnętrznie. Doskonałym pomysłem jest wykorzystanie kanałów SM w celach rekrutacyjnych czy też budowanie za ich pomocą wizerunku firmy jako pracodawcy. Twoi pracownicy mogą stać się prawdziwymi adwokatami marki i pomóc budować wokół niej zwartą i ciekawą społeczność.

Jak to jest z tym zaangażowaniem?

Ludzie chcą pracować dla firm, które o nich dbają, są wsparciem i dają przestrzeń do rozwoju. Kiedy pracownicy są gotowi na kolejne kroki w swojej karierze - chcą czuć że pracodawca daje im odpowiednie możliwości i zasoby. Dzisiejszy pracownik ceni sobie przejrzystość w komunikacji wewnętrznej i chce brać w niej czynny udział - chce być usłyszany.

Czy pandemia koronawirusa coś w tym zakresie zmieniła? Zdecydowanie nie. Mimo, iż wszyscy ogłaszają teraz koniec rynku pracownika - tak naprawdę trudno byłoby odwrócić trendy, które budowane były od wielu lat. Miejsce pracy staje się wirtualne, spotkania coraz częściej odbywają się w przestrzeni online, a pracownicy - bardziej niż kiedykolwiek - chcą czuć się bezpieczni i zaopiekowani. Czy organizacje są na to gotowe? Czy komunikacyjnie i mentalnie jesteśmy gotowi na digitalizację?

Zapraszamy Was serdecznie na nasze szkolenia online oraz konferencję  - spotkanie praktyków komunikacji wewnętrznej, gdzie będziemy - między innymi o zaangażowaniu pracowników - rozmawiać!

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

Konferencja

Konferencja iComms

Warszawa, 21-22 listopada 2024

Konferencja iComms to:

 • kilkanaście case’ów przygotowanych przez komunikatorów wewnętrznych różnych firm,
 • panel z Prelegentami,
 • sesje tematyczne, czyli okazja do rozmowy i wymiany doświadczeń.
 • praktyczne warsztaty

Zobacz, co działo się na zeszłorocznej edycji konferencji iComms 2023!

 

2 dni szkolenia
Grupa szkoleniowa: 100 uczestników
zobacz szczegóły
SZKOLENIE OTWARTE

Śniadanie z komunikacją wewnętrzną

Poznań, 11 września 2024

Zapraszamy na sesje wymiany wiedzy i pomysłów dla praktyków komunikacji wewnętrznej!

 • 2h praktyczne spotkania w godz. 9:00 – 11:00,
 • spotkania prowadzone w formacie sesji wymiany wiedzy,
 • okazja do burzy mózgów, przedyskutowania różnych pomysłów w gronie praktyków,
 • przestrzeń na nieformalny networking i wymianę kontaktów,
 • partnerami wydarzenia jest Workai.
Grupa szkoleniowa: 40 osób
zobacz szczegóły
Szkolenie online | SZKOLENIE OTWARTE

Akademia Komunikacji Wewnętrznej

ONLINE, 14 października-2 grudnia 2024
 • 8 tygodni kursu: 8 sesji tematycznych online (2h) + 8 sesji Q&A online (1h),
 • 10 modułów szkoleniowych,
 • praktyczne zadania pomiędzy sesjami z indywidualnym feedbackiem od trenera,
 • dostęp do pełnego zestawu materiałów dodatkowych,
 • 3-miesięczny mentoring indywidualny po szkoleniu.
2990 pln Grupa szkoleniowa: max. 9 osób
zobacz szczegóły

Pozostałe wpisy