INCLUSION
31 stycznia 2020 2 min czytania

INCLUSION w miejscu pracy - o co tak naprawdę chodzi?

By zbudować efektywne i naprawdę integracyjne miejsce pracy nie wystarczą same procedury. Organizacja potrzebuje czegoś więcej - potrzebuje polityki, która na najbardziej podstawowym poziomie zapewnia, że żaden pracownik nie czuje się wykluczony ze względu na wiek, niepełnosprawność, płeć, rasę, religię czy przekonania. Mało tego - potrzebuje polityki, która potrafi zaangażować każdego pracownika i z jego słabości uczynić siłę.

Słownik tłumaczy słowo „inclusion” jako „integracja”. Jednak, aby zrozumieć czym jest polityka inclusion w organizacji musimy iść o krok dalej. 

Inclusion to włączanie do życia i funkcjonowania firmy osób, które są inne, różnorodne czy nietypowe. To także stworzenie takiego środowiska pracy, które pozwoli ludziom być sobą w organizacji. Jeśli decydujemy się na wprowadzenie polityki inclusion - musimy liczyć się z wieloma wyzwaniami, ale przede wszystkim - powinniśmy zastanowić się na jakich zasadach nasi pracownicy współpracują pomiędzy sobą każdego dnia.

INCLUSION A DIVERSITY

W zasadzie każda duża organizacja międzynarodowa posiada dział lub specjalistów do spraw diversity. Ich zadaniem jest dbałość o to, by zapewnić różnorodność reprezentatywną dla szerszego społeczeństwa. Diversity to  Ma to zapobiegać wykluczeniom na tle kulturowym czy rasowym, jednak należy sobie uświadomić, że pojęcie diversity bez polityki inclusion - tak naprawdę nic nie znaczy. Zapewnienie różnorodności to tylko początek drogi. Pytanie czy jako organizacja potrafimy tę różnorodność wykorzystać tak, by osiągać lepsze wyniki - ostatecznie także finansowe. 

Podsumowując: DIVERSITY  koncentruje się na pozyskiwaniu różnorodnych osób dla organizacji. INCLUSION natomiast koncentruje się na tworzeniu środowiska, w którym różnorodni ludzie są akceptowani i doceniani.

INCLUSION W MIEJSCU PRACY

Aby naprawdę zrozumieć o co chodzi - spróbujmy sobie wyobrazić, że zapraszamy na kolację kilkanaście osób. Kilka z nich nie ma ograniczeń dietetycznych, ale pozostali goście to: weganin, wegetarianin, osoby z alergią na gluten i owoce morza. Jeśli planując menu - nie weźmiemy tego pod uwagę - z całą pewnością zrazimy do siebie połowę naszych gości. Jednak dzięki kilku modyfikacjom - będziemy w stanie stworzyć takie menu, które przypadnie do gustu wszystkim.

W organizacji - diversity jest zaproszeniem na kolację. Inclusion zapewnia, że każdy może cieszyć się pysznym posiłkiem.

Inclusion w organizacji jest zależne od branży, historii firmy i wielu innych czynników. Według badań prowadzonych przez centrum badawcze Catalyst - pracownicy czują się włączeni, gdy ich różnorodność i praca są szanowane i doceniane przez organizację i kolegów. Jeśli tak jest - wszyscy czują się cenionymi członkami zespołu. Jeśli nie - pracownicy często czują się odrzuceni lub ignorowani. Nie czują się częścią organizacji, ponieważ ich „inność” jest podkreślana w negatywny sposób (dowcipy, stereotypowe uwagi) lub po prostu nie daje im się przestrzeni do rozwoju.

DLACZEGO TO WAŻNE DLA ORGANIZACJI?

Badania, prowadzone w różnych firmach na całym świecie, dostarczają wielu powodów do tworzenia integracyjnych miejsc pracy.

Po pierwsze - bez inclusion, pieniądze wydawane na diversity nie mają znaczenia. Rekrutowanie i zatrudnianie zróżnicowanego personelu to marnowanie pieniędzy, jeśli nie idą za tym działania, które zapewnią tym ludziom środowisko wspierające rozwój. 

Po drugie - inclusion pomaga organizacjom w rekrutacji i utrzymaniu pracowników. W badaniu Deloitte 80% respondentów odpowiedziało, że polityka inclusion to ważny czynnik przy wyborze pracodawcy. 72% badanych osób stwierdziło, że opuściłoby obecną organizację na rzecz bardziej „integracyjnego” miejsca pracy. W rzeczywistości 30% młodszych respondentów już to zrobiło. 

Po trzecie - inclusion przynosi korzyści pracownikom niższego szczebla. Dzięki temu, ze organizacja potrafi ich zaangażować i zaadresować ich potrzeby - są oni bardziej produktywni, innowacyjni i elastyczni. W rezultacie firma staje się kilkukrotnie bardziej efektywna.

Jeśli interesuje Was tematyka integracyjnych miejsc pracy - zapraszamy na konferencję iComms 14-15 maja, gdzie Sarah Cordivano – Senior Diversity & Inclusion Officer z Zalando opowie o wartości i sile, jaką daje organizacji komunikacja oparta o zasady inclusion.

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

Konferencja

Konferencja iComms

Konferencja iComms to:

  • kilkanaście case’ów przygotowanych przez komunikatorów wewnętrznych różnych firm,
  • panele z prelegentami,
  • sesje tematyczne, czyli okazja do rozmowy i wymiany doświadczeń,
  • praktyczne warsztaty.

Zobacz, co działo się na zeszłorocznej edycji konferencji iComms 2023!

 

2 dni szkolenia
Grupa szkoleniowa: 100 uczestników
zobacz szczegóły
Szkolenie online | SZKOLENIE OTWARTE

Akademia Komunikacji Wewnętrznej

  • 8 tygodni kursu: 8 sesji tematycznych online (2h) + 8 sesji Q&A online (1h),
  • 10 modułów szkoleniowych,
  • praktyczne zadania pomiędzy sesjami z indywidualnym feedbackiem od trenera,
  • dostęp do pełnego zestawu materiałów dodatkowych,
  • 3-miesięczny mentoring indywidualny po szkoleniu.
2990 pln Grupa szkoleniowa: max. 9 osób
zobacz szczegóły
SZKOLENIE OTWARTE

Efektywna komunikacja wewnętrzna

Warszawa, 27-28 lutego 2025
  • budowanie strategii komunikacji wewnętrznej,
  • dobór kanałów komunikacji do odbiorców,
  • trendy w obszarze nowych kanałów,
  • przygotowywanie skutecznych komunikatów,
  • narzędzia badające efektywność komunikacji.

 

3890 pln
2 dni szkolenia
Grupa szkoleniowa: max. 9 osób
zobacz szczegóły

Pozostałe wpisy