artykuł, Digital workplace, intranet, Komunikacja, praca zdalna
17 marca 2021 3 min czytania

#Digitalworkplace – teraźniejszość i przyszłość komunikacji wewnętrznej

Cyfrowe rozwiązania oraz nowe kanały i narzędzia takie jak Microsoft Teams, czy platformy typu workai, które mają usprawniać pracę w firmach – stały się w ostatnich miesiącach jednymi z ważniejszych narzędzi komunikacji wewnętrznej.

Rozwój #digitalworklpace przyspiesza z każdym dniem. Potwierdzają to m.in. wyniki ankiety Digital Workplace Strategy 2021. A tym, o czym trzeba pamiętać tworząc cyfrowe miejsca pracy –  są cyfrowe doświadczenia pracowników. Wyniki badania, które udostępniła nam firma workai pokazują, że w tym temacie firmy mają jeszcze dużo do zrobienia.

 

Najważniejsze wnioski z badania Digital Workplace Strategy 2021, którą firma Content Formula przeprowadziła wśród blisko 60 organizacji, pod koniec 2020 roku

Według nas, z tego badania płyną trzy najważniejsze wnioski, które obserwujemy również w polskich organizacjach.

Po pierwsze – COVID-19 zdecydowanie zmienił plany w #digitalworkplace

W ankiecie zapytano o zakres wpływu COVID-19 na strategię #digitalworkplace. Tylko 3% respondentów powiedziało, że COVID-19 nie miał żadnego wpływu, a 64%, że pandemia zmieniła strategię „trochę” lub „umiarkowanie”. Co trzeci respondent powiedział, że strategia zmieniła się „bardzo”, a to oznacza, że zdecydowana większość planów, dotyczących #digitalworkplace jest ukształtowana przez COVID-19.

Po drugie – inwestycja w umiejętności cyfrowe ma teraz kluczowe znaczenie

Ponieważ praca zdalna wymaga coraz większej liczby interakcji cyfrowych – okazuje się, że inwestowanie w umiejętności cyfrowe jest coraz ważniejsze. W ankiecie Digital Workplace Strategy 2021 - 54% respondentów stwierdziło, że doskonalenie umiejętności cyfrowych było „bardzo ważne” dla ich organizacji. Według nas ten trend będzie rósł. Inwestycja w cyfrowy rozwój pracowników jest niezbędna do tego, żeby realizowali oni swoje cele biznesowe, w pełni korzystając z nowych rozwiązań i technologii.

Po trzecie – kultura organizacyjna staje się nakierowana na człowieka i jest bardziej empatyczna

COVID-19 wpłynął nie tylko na sposób w jaki pracujemy, ale zmienił także kulturę organizacyjną wielu organizacji.  64% respondentów stwierdziło, że pandemia koronawirusa sprawiła, że ich kultura organizacyjna stała się bardziej empatyczna i wspierająca, a 17% stwierdziło, że nie zauważyło żadnych zmian. Zaskakujące jest to, że 19% badanych stwierdziło, iż ich organizacja jest mniej empatyczna i wspierająca – co może być odzwierciedleniem trudnych wyborów i decyzji dokonanych w obliczu trudnych warunków rynkowych.

 

A co z cyfrowymi doświadczeniami pracowników?

Tym, co z pewnością pomoże firmom odnaleźć się w erze digitalizacji i nowych potrzeb pracowników, jest Digital Employee Exprerience. Jest to swoista kombinacja ludzi, procesów i technologii oraz jej wpływ na cyfrowe doświadczenie pracowników.

Firma workai udostępniła nam wyniki badania, które jest zapowiedzią globalnego raportu DEX (Digital Employee Exprerience), tworzonego wspólnie z firmą PwC State and Future of DEX. Wynika z nich, że zaledwie 8% respondentów twierdzi, że ich firma ma strategię #DEX, a aż  41% zaznacza, że nie ma takiej strategii i nie planuje jej stworzyć.

 

Nasze globalne badanie pokazało, że pomimo tego, że wielu badanych uznaje za ważne zagadnienia związane doświadczeniami pracowników w wymiarze cyfrowym, to jak dotąd tylko niewielki procent ich organizacji posiada własną strategię w tym zakresie –  tak wyniki badania komentuje Łukasz Skłodowski, CEO & co-founder at workai.   

 

Jak to się ma do faktu, że rozwój #digitalworkplace jest najważniejszym trendem komunikacyjnym w 2021 roku? O to również zapytaliśmy Łukasza Skłodowskiego z workai.

 

Odpowiednia strategia DEX powinna być opracowana w ramach lub nawet jeszcze przed rozpoczęciem wdrożenia digital workplace. Przygotowana przez zespół złożony przede wszystkim z przedstawicieli zespołów IT, HR, komunikacji wewnętrznej i głównych linii biznesowych oraz stale aktualizowana powinna obejmować cykl życia pracownika i jego doświadczenia w firmie od rekrutacji aż po zakończenie współpracy. Jej wartość z pewnością wzrośnie, w miarę jak firmy, obecnie zajęte wdrażaniem kolejnych rozwiązań cyfrowych, odkryją że cyfrowa transformacja poza aspektem technologicznym, wymaga również odpowiedniej komunikacji i adaptacji – podkreśla Łukasz Skłodowski.

Łukasz dodaje również, że – wsparciem w realizacji tej strategii jest platforma WORKAI, dzięki której firmy mogą zbudować nowoczesne cyfrowe miejsce pracy oraz skutecznie informować i angażować pracowników, zbierając przy tym niezbędne informacje zwrotne i statystyki.

 

A jak rozwój digital workplace wygląda teraz z perspektywy organizacji? O tym m.in. w video mówi  Wojtek Mrugalski, Head of Employee and Franchisee Communications z firmy Żabka Polska.

 

Digital workplace - rozwój cyfrowych miejsc pracy

Naszym zdaniem #digitalworkplace oraz #DEX będą intensywnie się rozwijać, a komunikacja wewnętrzna powinna mocno ten rozwój wspierać. Czas zakasać rękawy i zaplanować działania, bo jak wynika z badania workai, ponad 29% badanych nie wdrożyło dotąd wielokanałowego modelu komunikacji i co więcej – nie planuje tego zrobić w przyszłości, a aż 39% używa ciągle tylko wybranych kanałów i urządzeń w komunikacji wewnętrznej.

Biorąc pod uwagę, że 2021 rok przyniesie dalszy rozwój pracy zdalnej i hybrydowej, a zespoły stacjonarne – będą zespołami rozproszonymi – dostosowanie komunikacji do tego modelu jest niezbędne. Digital Employee Experience wpływa bezpośrednio na pozycję rynkową organizacji, więc jeśli chcemy osiągać lepsze wyniki – musimy przystosować nasze firmy do nowych standardów.

Jeśli interesuje Was ten temat i chcielibyście przeczytać pełną analizę raportu Digital Workplace Strategy 2021 – znajdziecie ją TUTAJ. A jak tylko pojawi się raport State and Future of DEX, to natychmiast Was o tym poinformujemy.

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

SZKOLENIE OTWARTE

Mierzenie efektywności komunikacji wewnętrznej (poziom podstawowy)

Warszawa, 4-5 stycznia 2024

Szkolenie przeznaczone dla osób, które chcą wprowadzić bądź usprawnić/rozwinąć pomiary efektywności komunikacji w swojej organizacji. Uczestnicy_czki:

 • poznają teorie i zasady stanowiące bazę do prowadzenia dobrych pomiarów,
 • zapoznają się z dobrymi praktykami innych firm,
 • znajdą punkt wyjścia lub inspirację do działania w swojej organizacji.
3490 pln
2 dni szkolenia
Grupa szkoleniowa: 9
zobacz szczegóły
SZKOLENIE OTWARTE

Śniadanie z komunikacją wewnętrzną

Warszawa, 9 stycznia 2024

Zapraszamy na sesje wymiany wiedzy i pomysłów dla praktyków komunikacji wewnętrznej!

 • 2h praktyczne spotkania w godz. 9:00 – 11:00,
 • spotkania prowadzone w formacie sesji wymiany wiedzy,
 • okazja do burzy mózgów, przedyskutowania różnych pomysłów w gronie praktyków,
 • przestrzeń na nieformalny networking i wymianę kontaktów,
 • partnerami wydarzenia są: BGK i Workai.
250 pln Grupa szkoleniowa: 40 osób
zobacz szczegóły
SZKOLENIE OTWARTE

Efektywna komunikacja wewnętrzna

Warszawa, 15-16 maja 2024
 • budowanie strategii komunikacji wewnętrznej,
 • dobór kanałów komunikacji do odbiorców,
 • trendy w obszarze nowych kanałów,
 • przygotowywanie skutecznych komunikatów,
 • narzędzia badające efektywność komunikacji.

 

2590 pln
2 dni szkolenia
Grupa szkoleniowa: max. 9 osób
zobacz szczegóły

Pozostałe wpisy